Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo komputera

Niezależnie od wielopoziomowych zabezpieczeń zastosowanych przez Bank, Użytkownik powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń występujących w Internecie i stosować się do poniższych zasad:

Oprogramowanie antywirusowe

Pierwszą linią obrony przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu jest program antywirusowy. Polecamy używanie sprawdzonych i profesjonalnych zabezpieczeń dostarczanych przez firmy specjalizujące się w produkcji oprogramowania antywirusowego oraz rekomendujemy bieżącą aktualizację tego oprogramowania.

Aktualizacja oprogramowania

Regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe. W ten sposób ochronisz swój komputer przed wirusami oraz tzw. końmi trojańskimi.

Pamiętaj również o aktualizacji systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej. Aktualizacje usuwają błędy w oprogramowaniu, które mogą być wykorzystane przez osoby trzecie w celu uzyskania naszych poufnych danych. Instalując je regularnie, unikniesz luk w systemie, przez które mogą dostać się do niego niepożądane osoby czy programy.

Zapory sieciowe

Zapora sieciowa (firewall) umożliwia kontrolę, a także ograniczenie przychodzących i wychodzących połączeń sieciowych. Pozwala ona też ukryć adres komputera przed hackerami i programami skanującymi. Zapora sieciowa to przede wszystkim przydatne narzędzie wspierające ochronę prywatności Klienta przed osobami, które mogą wykraść poufne dane.
Systemy operacyjne Windows posiadają już wbudowane zapory sieciowe (firewall).

Podejrzane strony, e-maile i programy

Nawet jeśli zainstalowałeś program antywirusowy i korzystasz z zapory sieciowej, przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie wchodź na podejrzane strony internetowe, szczególnie jeżeli pojawia się ostrzeżenie, że strona może być niebezpieczna.
  • Nie otwieraj podejrzanych załączników do wiadomości e-mail oraz nie klikaj w podejrzane linki (jeżeli zobaczysz w skrzynce wiadomość z nieznanego źródła, najlepiej usuń ją bez otwierania).
  • Nie instaluj oprogramowania z niezaufanych źródeł.
  • Wszystkie pliki pobrane z Internetu skanuj przed otwarciem programem antywirusowym.