Informacje o nowościach i zmianach w ofercie

Konto:

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 czerwca 2024 roku weszły w życie zmiany w następujących dokumentach: Tabela Opłat i Prowizji: Konta oraz kredyt w rachunku płatniczym Linia Kredytowa dla klientów indywidualnych, Tabela Opłat i Prowizji dla Podstawowego Rachunku Płatniczego oraz Regulamin Rachunków Bankowych. Poniżej przedstawiamy zmienione dokumenty.


W obliczu rosnącej liczby oraz coraz większej złożoności sankcji międzynarodowych wdrażanych w ostatnich latach ze względu na zmieniającą się sytuację geopolityczną i regulacyjną, podjęliśmy decyzję o dalszym ograniczeniu rozliczeń płatniczych prowadzonych z i do Federacji Rosyjskiej oraz z i do Białorusi.

WAŻNE:
Informujemy, iż od 1 marca 2025 zlecanie płatności do odbiorców w Białorusi nie będzie możliwe i jednocześnie prosimy, aby po tej dacie nie kierowali Państwo płatności przychodzących z Białorusi na rachunki w Citi Handlowy.

Informujemy, iż od 21 września 2024 zlecanie płatności do odbiorców w Rosji nie jest możliwe i jednocześnie prosimy, aby nie kierowali Państwo płatności przychodzących z Federacji Rosyjskiej na rachunki w Citi Handlowy.

Przypominamy, że od 30.01.2023 Bank Handlowy w Warszawie S.A. zaprzestał prowadzenia rachunków w walucie RUB a z dniem 1 września 2023 r. zaprzestaliśmy procesowania rozliczeń płatniczych w RUB.

Karta Kredytowa:

Uprzejmie informujemy, że w związku z decyzją Rady Polityki Pieniężnej z dnia 4 października 2023 r. o obniżeniu stóp procentowych, obniżeniu ulega wysokość oprocentowania kredytu dla Kart Kredytowych Citibank.

Od dnia 5 października 2023 r. oprocentowanie kredytu dla kart kredytowych Citibank wynosi 18,5% dla wszystkich umów.

UWAGA ! Informujemy, że z dniem 30.09.2022 Bank zmienił nazwę „Pożyczki z Karty” na „Przelew na Raty”. Zmiana dotyczyła wyłącznie nazwy, charakter ani warunki oferowania tego produktu nie uległy zmianie. Postanowienia Regulaminu oferty odwołujące się do starej nazwy produktu należy rozumieć jako postanowienia odwołujące się do „Przelewu na Raty”

Informujemy, że od 15 grudnia 2019 Bank nie pobiera prowizji od transakcji przewalutowanej dynamicznie z waluty oryginalnej na walutę rachunku karty, przez usługodawcę, w momencie dokonania Transakcji.

Zmiana wynika z wejścia w życie zapisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/518 z dnia 19 marca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 924/2009 w odniesieniu do niektórych opłat za płatności transgraniczne w Unii i opłat za przeliczenie waluty.


Informacja dot. Transakcji szczególnych dokonywanych kartą kredytową Citibank.

Przypominamy, że za Transakcje szczególne Bank nalicza prowizję w wysokości wskazanej w Tabeli Opłat i Prowizji (TOiP) dla Kart Kredytowych Citibank. Transakcjami szczególnymi są m.in. transakcje u podmiotów świadczących usługi w zakresie wymiany walut, walut wirtualnych i środków płatniczych oraz pośredniczących w wymianie. Przykładowymi podmiotami tego typu są Revolut czy Conotoxia.

Aktualna wysokość prowizji za Transakcje szczególne wynosi 10% wartości Transakcji, nie mniej niż 20 zł. Aktualna TOiP znajduje się na stronie Banku tutaj>

Zgodnie z zapisami Regulaminu Kart Kredytowych Banku Handlowego w Warszawie S.A. pełna definicja transakcji szczególnej brzmi następująco:

Transakcja szczególna – Transakcja podlegająca spłacie, oprocentowaniu oraz naliczeniu opłat lub prowizji na zasadach wskazanych w Regulaminie oraz Tabeli Opłat i Prowizji dla Transakcji gotówkowych, tj.:

  • wypłata środków pieniężnych z Limitu kredytu, na dowolny cel konsumpcyjny, w formie Polecenia przelewu wewnętrznego w złotych lub Polecenia przelewu krajowego w złotych, Przelew na telefon BLIK,
  • Transakcja u podmiotów świadczących usługi w zakresie gier losowych, hazardowych zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych,
  • Transakcja u podmiotów świadczących usługi w zakresie wymiany walut, walut wirtualnych i środków płatniczych oraz pośredniczących w wymianie

Bank pobiera Prowizję za Transakcję szczególną u podmiotów świadczących usługi w zakresie wymiany walut, walut wirtualnych i środków płatniczych oraz pośredniczących w wymianie, gdyż wskutek takiej transakcji dochodzi do zasilenia rachunku Klienta prowadzonego na tych platformach, a nie zakupu towaru czy też usługi. Systemy rozliczeniowe raportują Bankowi takie zasilenie jako doładowanie konta poprzez transfer środków pieniężnych z karty kredytowej na rachunek Klienta prowadzony u innego podmiotu. Bank nie ma wglądu w dalsze operacje, jakie Klient przeprowadza z wykorzystaniem wytransferowanych środków. Prowizja za Transakcję szczególną naliczana jest w przypadku, w którym dochodzi do zasilenia wirtualnej portmonetki, a nie do bezpośredniej płatności z karty kredytowej za konkretny towar czy usługę.

Linia Kredytowa

Uprzejmie informujemy, że z dniem 8 września 2022 roku zmianie uległa Oferta Linii Kredytowej. Aktualne dokumenty dostępne są na stronie Banku w sekcji Dokumenty > Linia Kredytowa.

Zmiana sposobu realizowania przelewów do ZUS

Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 stycznia 2018 r. zmianie ulegną zasady rozliczeń z ZUS

Broszura Komisji Europejskiej

Broszura Informacyjna - proces po śmierci Klienta

Informacje o nowościach i zmianach w ofercie

Uprzejmie informujemy, że z dniem 22 lipca 2024 roku weszły w życie zmiany w Ogólnych Warunkach Współpracy z Klientem Firmowym. Poniżej przedstawiamy zmieniony dokument.


Uprzejmie informujemy, że z dniem 5 grudnia 2023 roku weszły w życie zmiany w Regulaminie Udzielania Produktów Kredytowych Klientom Firmowym. Poniżej przedstawiamy zmieniony dokument oraz list informujący o zmianach.


Uprzejmie informujemy, że z dniem 5 grudnia 2023 roku weszły w życie zmiany w Ogólnych Warunkach Współpracy z Klientem Firmowym. Poniżej przedstawiamy zmieniony dokument oraz list informujący o zmianach.


Karty Kredytowe

Karta kredytowa Citibank - Citi Simplicity:

Karta Kredytowa Citibank-BP Motokarta:

Oferty Specjalne:

Konta

Oferty Specjalne:

Dokumenty archiwalne:

Inwestycje

Usługi Maklerskie

www

Ubezpieczenia w ofercie Banku



Ubezpieczenia w obsłudze Banku

Ubezpieczenia oszczędnościowe Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Spółka Akcyjna (Polisa na Dobre Życie, Polisa na Dobry Początek, Program Oszczędnościowy Plus)



Pozostałe

Wskaźniki BMR

Aneks BMR zmiana wskaźnika referencyjnego

Szanowni Państwo,

Przygotowaliśmy dla Państwa aneks do Umowy Kredytu Mieszkaniowego/Pożyczki Hipotecznej/Pożyczki Gotówkowej zawartej z Bankiem Handlowym w Warszawie S.A. (dalej: bank), której oprocentowanie naliczamy na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR. Listy polecone z aneksem będą wysyłane począwszy od ostatniego tygodnia kwietnia 2025.


Czego dotyczy korespondencja

Przygotowaliśmy dla Państwa list informacyjny oraz aneks do zawartej z nami umowy, w której oprocentowanie naliczamy na podstawie wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M lub WIBOR 6M (dalej WIBOR).

Prosimy o zapoznanie się tą informacją, aneksem i podjęcie decyzji o jego zawarciu.

Jeżeli Państwo zdecydujecie się na zawarcie, kolejne kroki są opisane w części „jak mogą Państwo zawrzeć aneks”.


Dlaczego bank proponuje zawarcie Aneksu?

Art. 28 ust. 2 Rozporządzenia BMR (tzn. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014) wymaga od banku utrzymywaniu pisemnego planu działań, które będziemy podejmować na wypadek istotnych zmian wskaźnika referencyjnego WIBOR lub zaprzestania jego opracowywania i odzwierciedlenia tego planu w umowach z klientami.

W związku z tym, opracowaliśmy plan awaryjny określający działania, które będziemy podejmować między innymi na wypadek istotnych zmian lub zaprzestania opracowywania WIBOR.

Chcemy, aby został on odzwierciedlony w umowie poprzez zawarcie aneksu.

Jesteśmy przekonani, że rozwiązania zaproponowane w aneksie pozwolą w możliwie najbardziej neutralny sposób kontynuować naszą umowę w przypadku zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego WIBOR lub jego istotnej zmiany.


Co zamieściliśmy w aneksie?

Aneks wprowadza w umowie klauzulę awaryjną, określającą działania umowne, które będą podejmowane w przypadku zaprzestania opracowywania wykorzystywanego w Umowie wskaźnika referencyjnego WIBOR lub jego istotnej zmiany. Klauzula awaryjna jest zawarta w dodawanym do umowy załączniku o nazwie „Zasady postępowania na wypadek czasowego lub trwałego braku publikacji wskaźnika referencyjnego lub jego istotnej zmiany”

Ponadto przekazujemy informacje o wskaźnikach referencyjnych oraz ryzykach związanych z ich stosowaniem w załączniku do umowy o nazwie „Pakiet informacyjny BMR”.


Czy zawarcie aneksu jest obligatoryjne?

Nie, zawarcie aneksu jest dobrowolne i nieodpłatne.


Co będzie, jeśli nie zdecydują się Państwo na zawarcie aneksu?

Dopóki wskaźnik referencyjny WIBOR będzie opracowywany jak do tej pory, niepodpisanie aneksu nie będzie miało żadnych konsekwencji. Uważamy jednak, że implementacja w umowie klauzuli awaryjnej, jest dla Państwa najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu uzyskacie Państwo pewność, że umowa będzie kontynuowana na możliwie zbliżonych warunkach, również po zaprzestaniu opracowywania wskaźnika referencyjnego WIBOR.

Gdybyście jednak Państwo nie zdecydowali się na podpisanie aneksu z bankiem, istnieją mechanizmy ustawowe1 , które pozwalają na wskazanie zamiennika, który na mocy odpowiedniego aktu prawnego zastąpi w umowie wskaźnik WIBOR. Oznacza to, że gdyby odpowiedni minister wydał taki akt prawny:

  • przy obliczaniu oprocentowania zmiennego kredytu/pożyczki w miejsce dotychczasowego wskaźnika referencyjnego WIBOR będzie miał zastosowanie nowy zamiennik wraz z ewentualną korektą jego wartości;
  • wszystkie odniesienia do wskaźnika referencyjnego w umowie zostaną zastąpione tzw. ustawowym zamiennikiem wskaźnika referencyjnego;
  • zmiana nastąpi bez konieczności zawarcia aneksu.

Poinformujemy Państwa o wystąpieniu takiej sytuacji.

Klauzula awaryjna zaproponowana w aneksie przewiduje w pierwszej kolejności zastosowanie zamiennika, który zostanie wskazany przez odpowiedni organ, więc podpisując aneks, uzyskujecie Państwo ten sam rezultat, a dodatkowo zabezpieczacie Państwo sytuację, w której ustawowy zamiennik wskaźnika referencyjnego WIBOR nie zostanie wyznaczony.

Bez podpisania aneksu, nie jesteśmy w stanie określić jednoznacznie konsekwencji, które wystąpią, jeśli wskaźnik referencyjny WIBOR przestanie być opracowywany, a wskaźnik ustawowy nie zostanie wyznaczony. Jest to uzależnione głównie od indywidualnych postanowień każdej umowy. Jeśli jednak umowa nie przewiduje takiego scenariusza, mogą pojawić się wątpliwości w jasnym ustaleniu oprocentowania takiego kredytu/pożyczki.

1 art. 61 c Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowania i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym


Jak mogą Państwo zawrzeć aneks?

  1. Wymagamy podpisania dwóch egzemplarzy aneksu przez wszystkich Kredytobiorców w dwóch egzemplarzach. Państwa podpis powinien być zgodny z podpisem złożonym na umowie lub ze wzorem, który Państwo złożyli w banku.
  2. Prosimy o odesłanie dwóch egzemplarzy podpisanych aneksów do banku na adres:

    Pożyczka Gotówkowa:
    Zespół Obsługi Produktów Kredytowych
    Bank Handlowy w Warszawie S.A.
    ul. Pstrowskiego 16
    10-602 Olsztyn

    Kredyty Mieszkaniowy/Pożyczka Hipoteczna:
    Biuro Kredytów Zabezpieczonych na Nieruchomości
    Bank Handlowy w Warszawie S.A.
    ul. Fabryczna 17
    90-344 Łódź
  3. Po otrzymaniu i podpisaniu aneksu przez bank, odeślemy aneks na wskazany przez Państwa w naszym systemie adres korespondencyjny. Zrobimy to nie wcześniej niż 30 dni od daty otrzymania przez Państwa komunikacji z listem informującym oraz aneksem.

Jak podpisać aneks do umowy, gdzie jest dwóch kredytobiorców?

Aneks, aby był skutecznie zawarty, musi zostać podpisany przez wszystkich kredytobiorców. Jeśli kredytobiorcy mają różne miejsca zamieszkania, to każdy może podpisać oddzielnie i odesłać na adres zwrotny wskazany w piśmie. Złożony podpis musi być zgodny z podpisem na umowie bądź ze wzorem podpisu posiadanym przez bank - w przeciwnym przypadku konieczne będzie zawarcie aneksu w oddziale banku.


Mam więcej niż jeden kredyt w Citi Handlowy, czy muszę podpisać do każdego oddzielny aneks?

Tak, każda umowa wymaga podpisania oddzielnego aneksu.


Mam kredyt odnawialny/kartę kredytową. Czy one też wymagają aneksu?

Umowy o Kartę Kredytową i Kredyt Odnawialny nie wymagają aneksu.

Konta

Tabela oprocentowania

Informacje o Banku

Informacje o Banku

Kursy Walut

Przetwarzanie danych osobowych

Przedsiębiorstwa i Korporacje